Paríž
Paríž, hlavné mesto Francúzska, je jedným z najznámejších a pre turistov najatraktívnejších miest na svete. Má viac ako dva milióny obyvateľov, s predmestiami je to takmer desať miliónov. Paríž je mesto nesmierne bohaté na kultúrne a historické pamiatky, ukryté v múzeách, galériách či vystavené priamo na uliciach. Turista by na dôkladnejšie spoznanie historických a kultúrnych lahôdok Paríža potreboval iste zopár týždňov. Medzi tie najslávnejšie patria:
Eiffelova veža je typickým symbolom Paríža, ktorý netreba predstavovať. "Eiffelovka" je dielom staviteľa Gustáva Eiffela. Otvorená bola v roku 1889 pri príležitosti Svetovej výstavy. Vo svojej dobe to bola najvyššia veža na svete, váži viac ako desať tisíc ton a obsahuje údajne 2,5 milióna nitov. Na vrchole, vo výške 276 metrov je vyhliadková plošina. Na vrchole sú dve miestnosti zariadené ako obývacia izba a pracovňa G. Eiffela, ktorý sa za stavbu veže stal dôstojníkom Čestnej légie. Vo veži stále funguje pôvodný výťah z roku 1889, ročne vraj najazdí až 100 tisíc kilometrov. Prvé poschodie je vo výške 57 metrov, možno tam vyjsť aj peši po 360 schodoch, 2. poschodie je vo výške 115 metrov, tiež ho možno zdolať aj peši.
Notre Dame je gotická katedrála, ktorá sa nachádza na Ile de la Cité. Základný kameň položil pápež Alexander III. ešte v roku 1163, stavala sa 170 rokov. Katedrála bola počas Veľkej francúzskej revolúcie temer zničená. V rokoch 1841–1864 ju reštauroval architekt Viollet –le Duc. Je dlhá 130 metrov, stredná loď má výšku 35 metrov, bočné lode lemuje 37 kaplniek. V katedrále je inštalovaný najväčší organ vo Francúzsku. Väčšina francúzskych kráľov bola korunovaná v katedrále Notre Dame v Remeši, len traja, medzi nimi Napoleon, boli korunovaní v Notre Dame v Paríži. Pred katedrálou je kruh - symbolický stred Paríža.
Bazilika Sacre Coeur /Sväté srdce/ leží na najvyššom bode Paríža. Dá sa k nej vyjsť po schodoch alebo lanovkou. Bazilika je vlastne pomníkom pre 58 tisíc francúzskych vojakov, ktorí padli vo francúzsko-pruskej vojne v rokoch 1870–1871. Výstavba baziliky trvala 46 rokov, dokončená bola v roku 1923 a náklady činili 40 miliónov frankov. Vo svätyni je veľká mozaika Krista v byzantskom štýle, ktorá má symbolizovať oddanosť Francúzska Kristovi. Kupola baziliky je po Eiffelovej veži druhá najvyššia vyhliadka v Paríži. Nad hlavným vchodom sú jazdecké sochy Jean de Arc a svätého Ľudovíta.
Kráľovský palác Louvre je stavba, ktorú stavalo niekoľko generácií panovníkov. Po revolúcii roku 1789 z neho urobili múzeum. Je to dnes najslávnejšie a najbohatšie múzeum na svete, pretože vlastní mnoho starovekých exponátov, skulptúr, umeleckých predmetov a obrazov všetkých epoch. V roku 1989 bola pre verejnosť otvorená nová vstupná hala Louvru v tvare presklennej pyramídy. K Louvru patria aj záhrady Tuilleries. Neďaleko je budova Orangerie s múzeom impresionistov.
Víťazný oblúk dal postaviť Napoleon Bonaparte na znak svojej sily a víťazstva vo všetkých vojnách, ktoré vyhral. Je začiatkom slávneho parížskeho bulváru Avenue des Champs-Élysées (Elyzejské polia). Oblúk je 50 metrov vysoký, dlhý 45 m a široký 22 m. Je druhým najvyšším víťazným oblúkom na svete.
Zámok vo Versailles sa nachádza asi 20 km od Paríža. Po tom, čo sa Ľudovít XIV. rozhodol presídliť z Louvru bol Versailles za 50 rokov prestavaný na jeden z najkrajších zámkov na svete. Súčasťou zámku je aj slávna Zrkadlová sieň. Okolo zámku sa nachádzajú prekrásne záhrady, ktorých rozloha je asi 100 ha.
Zdroje: cestovatel.cz, idem.sk